radyo nasil kurulur 300x2141 Radyo Nasıl Kurulur

Bilgi Paylaştıkça Güzeldir Dedik.Radyoların Sadece Ticari Kaygıyla işletip, Herşeyi Gelir Elde Etme Üzerine Planlayanların Çoğaldığı Şu Günlerde.Radyo Konusunda Hevesli Olupta Elinde imkanı Bulunan Gerçek Yayıncılık Anlayışını Benimseyecek Arkadaşlarımıza Bizimde Bir Katkımız Olması Adına Bir Radyo Nasıl Kurulur A’dan Z’ye Anlatıcaz Sizlere.

Hemen Şunu Belirtelim ki Anlatıcağımız Bilgiler Frekanslı Bir Radyonun Kurulumu içindir.Ama ilerleyen Günlerde Sanal (Web) Üzerinden Yayın Yapan Bir Radyo Nasıl Kurulur Bununda Anlatımını Yapıcaz İnşallah.

kendi radyonu kur Radyo Nasıl Kurulur


Kendi Radyonu Kur


Türkiyede Özel Yayınların Başlamasıyla Bir Frekans Karmaşasıda Başlamış Oldu.Frekans Kapma, Frekans Bastırma, Kaçak Yayınlar Bu Taki 1994′e Kadar Devam Etti.1994′te ise Çıkarılan Kanun Gereğince Avrupa Uyum Yasaları Çerçevesinde RTÜK ‘ün Frekan Tahsisi Yapacağı Duyuruldu ve 1996 Yılına Kadar Yeni Frekans Başvuruları Alındı.1996 Yılından Bu Yana ise Artık Yeni Frekans Tahsisi Yapılmıyor Ancak Şahısların Tekeline Bırakılmış, Var Olan Frekansların (Radyo İstasyonlarının) Satın Alınması Veya Kiralanması Söz Konusu Olabiliyor.
Yani Yapmamız Gereken ilkşey Var olan Radyo istasyonlarından Birinin Sahibiyle Anlaşıp Yayın Haklarına Satın Almak Olacaktır.Zaten Bütçenizin yaklaşık % 70 ini Bu Frekans Satın Alma işine Ayırmanız Gerekecektir.

fm radyo verici anten 300x300 Radyo Nasıl Kurulur

Nasıl Bir Radyo Frekansı Satın Almalıyız ?

Türkiyedeki Radyolar Yayın Alanı Bakımından üçe Ayrılmaktadır.
Ulusal Radyolar : R1 Yayın Lisansına Sahip Olan Radyolar. (ÖR: Kral Fm – Tüm Türkiye)
Bölgesel Radyolar : R2 Yayın Lisansına Sahip Olan Radyolar (ÖR: Özmen Fm – Ege Bölgesi)
Yerel Radyolar : R3 Yayın Lisansına Sahip Olan Radyolar. (ÖR: Radyo 24 – İstanbul)
Ayrıca UR Lisansını ile Sadece Uydudan Yayında Yapılabilir.

Yayın Yapacağınız Alana Uygun Yayın Lisansına Sahip Bir Frekans Satın Almanız Grekecek.Dikkat Etmemiz Gerken Bir Diğer Nokta ise Satın Alacağımız Frekansımızın Sağın veya Solunda Çok Güçlü Yayınımızı Bastırabilecek Bir Frekansın Olmaması.Yayınınızın Net Bir Şekilde Ulaşması için, Frekansınızın Sağında Ve Solunda En Az 200 kHZ Bir Açıklık Bulunması Gerekmektedir.

Herşey Tamam Anladıkta Fiyatı Nekadar Onuda Söylesen Dediğinizi Duyar Giyim.Fiyatı Belirleyen Etkenler Var Tabiki: ilk Olarak Radyonun Lisans Tipi Belirleyecektir Fiyatı, Ardından Yayın Yapacağınız Yerin Konumu Reklam Payının Büyük Olması Örneğin İstanbulda Yayın Yapan Bir Radyo ile Vanda Yayın Yapan Bir Radyonun Frekans Değerinin Eşit Olması Beklenemez Reklam Geliri Açısın.Bir Diğer Etken İse Frekansın Temiz Ve Net Olması Tabiki.
Dördüncü Etkende Radyo Frekansını Elinde Bulunduran Kişi; Yani Şöyleki Kaçtan İstersem O Fiyattan Satarım Deme Hakkına Sahip Çünkü Belirli Bir Fiyat Aralığı Bulunmuyor, Yani İyi Pazarlık Yapmak Lazım.

Yerel Bir Radyo İçin Fikir Oluşturması Açısından Örnek Vermek Gerekirse Sadece Radyo Dosyası Yani Frekans Alımı için ödeyeceğiniz Tutar 80 Bin den Başlayıp 300 Bin’e Kadar Çıkabilir.
Frekansımızı Aldık Şimdi ise Radyo Yayını Yapmak için Bazı Zorunlu Ekipmanlara İhtiyacımız Var.Genelde Radyolar Ekipmanları ile Birlikte Satılır.Çünkü Çoğu Batmış, Yayın Hayatına Veda Etmiş Radyolardır.Bizimde Size Tavsiyemiz Eğerki Bütçeniz Kısıtlı ise Frekanınızı Alırken Radyo Ekipmanlarınıda Birlikte Almanız Bu şekilde Çok Daha Uygun Fiyata Alacağınıza Eminim.Yok Sıfır Malzemeler Almak İsterseniz Yine Çok Geniş Fiyat Aralığı Sizi Beklemektedir.Bunu En Basitinden Bir Kulaklık Fiyatını Baz Alarakta Görebilirsiniz. 30 Tl yede Bir Kulaklık Almak Mümkün 300 Tl’yede Tamamen Kalite Farkı.

mixer 300x185 Radyo Nasıl Kurulur

Hangi Ekipmanlar Lazım Bundan Kısaca Bahsetmek Gerekirse ilk Akla Gelen Olmazsa Olmazlar; Fm Verici (Verici Gücü Yayın Aralığınıza Bağlı Olarak Değiş.), Verici Direği, Radyolink, Jeneratör, Yayın Bilgisayarı (En Az iki Adet),Yayında Çalacağımız Müzikler, Mikrofon, Kulaklık, Mixer, Studyo Olarak Kullanacağımız Ses Yalıtımı Yapılmış Bir Alan ve Daha Bir Çok Ekstra Araç Kullanılabilir.

radyo otomasyon solea radyomatik 300x104 Radyo Nasıl Kurulur

Sürekli Yayın, Düzenli Bir Yayın Akışı İçin Birde Radyo Otomasyon Progrmına İhtiyacımız Olacaktır.
Türkiyede Ulusal Ve Yerel Radyoların Genel Olarak Tercih Ettiği İki Yerli Otomasyon Programı Var. Bunlardan İlki Solea, Diğeri İse Radyomatik.Bu İki Otomasyon Programıda Alanının En iyileri Olup Tamamen Türk Yapımıdırlar.Tabi Genelde internet Radyolarının Kullandığı Sam Dj Adlı Ücretsiz Otomasyon Programınıda Kullanabilirsiniz.

Vericimizi Yerleştireceğimiz Konumda Çok Önemli Tabi, İstanbul için Konuşmak Gerekirse Verici Direklerinin Konulabileceği Üç Yer Tahsis Edilmiştir.
Çamlıca Tepesi, Kınalıada ve Beykoz’daki Yuşa Tepesi, Ancak Yoğun Olarak Çamlıca Tepesinde Bulunuyor Yayıncı Kuruluşların Verici Direkleri, Burayada Bir Kira Bedeli Ödemeniz Gerekiyor Aylık Olarak.
Ayrıca Yine Yayında Çaldığınız Eserlerin Hak Sahiplerini Korumak Adına Her Ay Ödenecek Olan Telif Hakkınıda Giderler Arasına Yazmayı Unutmayalım.

Herşey Tamamsa Yayınımıza Start Verebiliriz. Hayırlı Yayınlar.

İnternet Yaynı için Detaylı Anlatımımızda Yine İlerleyen Günlerde Radyo24.Net Adresinde Olacaktır Takipte Olun.

RADYO24.NET | info@radyo24.net


Bu Yazıyı 19.699 Kişi Okuducanlı radyo fm radyo kendi radyonu kur radyo radyo dinle canlı radyo fm verici radyo nasıl kurulur radyo otomasyon radyomatik solea radyo


2 Responses to “Radyo Nasıl Kurulur”

  1. martinlutherking says:

    Çok güzel anlatmışsınız. Teşekkürler..

Leave a Reply